Кармеліта Джетер і новітні технології + відео - 31 Серпня 2012 – Легка атлетика

Кармеліта Джетер і новітні технології + відео - 31 Серпня 2012 - Легка атлетика
П'ятниця, 15.04.2016, 10:51
ЛЕГКА АТЛЕТИКА
Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гость · RSS

Розсилка новин

Введіть Ваш Email

 

Вже підписано

 
Головна » 2012 » Серпень » 31 » Кармеліта Джетер і новітні технології + відео
23:06
Кармеліта Джетер і новітні технології + відео


Кармеліта Джетер в роботі над технікою бігу використовує новітні методи відеоаналізу

Це було більше, ніж просто радість. Кармеліта Джетер, здавалося задихалася від щастя на стадіоні в Салоніках влітку 2009. Вона щойно виграла стометрівку з результатом 10.67. Нехай це були не Олімпійські ігри і навіть не чемпіонат світу, але Джетер 13 вересня 2009 стала однією з найшвидших жінок світу. Більш високий час показували лише рекордсменка світу Флоренс Гріффіт-Джойнер і Меріон Джонс, яка згодом зізналася у вживанні допінгу.

«Вона неначе засяяла зсередини, у неї аура змінилася. Це було приголомшливо », - згадує її тренер, фахівець зі спринту Джон Сміт.

Джетер відразу на 0.16 сек поліпшила особистий рекорд (а через тиждень в Шанхаї «скинула» ще три сотих), і це свідчило про те, що вся та болісна, іноді навіть принизлива робота, яку вона провела за рік, дала плоди. З першого дня, коли Джетер з'явилася в групі Сміта в кінці 2008 року, він, за допомогою новітніх технологій почав працювати над її біговою технікою. Можна сказати, він зруйнував малюнок її бігу і створив новий. Сміт і його віртуальний асистент - цифрова модель Джетер, яка могла продемонструвати біг на рекордній швидкості - буквально змусили 29-річну спортсменку заново навчитися бігати.
Але Джетер все ж не на сто відсотків довіряла методикі Сміта - рівно до того моменту, як перетнула фінішну лінію в Салоніках. Вона зізналася, що вперше в кар'єрі в тому забігу відчула: її біг став легким, природним і стрімким. «Для цього потрібен був час. Такі коригування за один день не вносяться. Раніше я бігла так, як мені біглося: голова рухалася вгору-вниз, руки моталися з боку в бік. Але після роботи зі Смітом мій біг став професійним », - згадує Джетер.

За ті самі 10.67 сек Джетер зробила близько 50 абсолютно точних, з точки зору техніки, кроків. Вона відчула, що робить все ідеально. Сміт перебував усередині приміщення стадіону і дивився забіг по монітору. Побачивши результат, він бігом кинувся до своєї вихованки, яка ще довго не могла прийти в себе.

«Я тоді ні про що не думала, почула постріл і побігла. Все вийшло дуже невимушено. Коли побачила час на рухомому рядку, впала на доріжку, почала плакати, кричати ... Не могла повірити, що я зробила це », - розповідає Джетер.

У старшій школі Джетер вже вражала всіх своєю швидкістю. У коледжі вона показала результат 11.7. У 2004 році вона першою з свого коледжу кваліфікувалася на Олімпіаду.

«Виступ в Афінах дав мені зрозуміти, що суперниці на світовому рівні дуже серйозні», - згадує Джетер, яка тоді не пройшла навіть до другого кола. «Для них це була справжня робота. Я сказала собі, що я теж можу досягти міжнародних успіхів, якщо зміню свій підхід до справи ». Джетер продовжила працювати зі своїм тренером з коледжу і після випуску в 2006 році. Через рік вона відібралася на чемпіонат світу в Осаці і несподівано виграла бронзу, встановивши особистий рекорд 11.02.

Сміт згадує, що був вражений. У непростому фінальному забігу, проти сильного зустрічного вітру, Кармеліта фінішувала всього в 0.01 позаду Вероніки Кемпбелл і Лорін Вільямс. Я був дуже здивований. Вона стала третьою, але техніки у неї не було ніякої. Голова закинута, руки розлітаються в усі сторони. Але вона ж майже виграла, просто неправильно «пірнула» на фініші ».

Через рік, не потрапивши в команду на Олімпіаду в Пекіні, Джетер прийшла до Сміта за порадою. Вона знала, що він тренував олімпійського чемпіона Моріса Гріна та інших зірок.

На перше силове тренування вона принесла важкоатлетичний пояс і підкладку для шиї. Сміт відібрав їх у неї і в роздратуванні зажбурнув в дальній кут тренажерного залу. Він вважає, що подібні пристосування заважають закріпленню правильної техніки. Тепер і в залі, і на доріжці Джетер повинна була робити одне і те ж: зосереджуватися на технічно правильному виконанні кожного руху.

«У перший день роботи зі Смітом я подзвонила татові і сказала, що не впевнена, що такі методи спрацюють», - згадує Джетер. «На другий день я не хотіла йти на тренування. На третій день я не хотіла працювати зі Смітом. Він був зі мною жорстокий. Все впиралося в техніку ».

Протягом перших спільних тижнів Сміт відчував тривогу Кармеліти, але відчував і її рішучість. Він вирішив, що якщо не зможе позбавити її від тривоги, то буде маніпулювати її цілеспрямованістю. До того моменту особистий рекорд Джетер дорівнював 10.90, і Сміт вважав, що поправивши техніку, Джетер може скинути три десятих. І він їй про це сказав на одному з перших тренувань. Сама ж бігунка результат 10.6 не могла уявити навіть у найсміливіших мріях. Почувши такий прогноз від тренера, Джетер уважно на нього подивилася, але промовчала. Сміт порушив тишу: «Так! Ти така ж божевільна, як і я. Мовчання - знак згоди. Будемо ставити перед собою високі цілі ».

Для більшості людей стометрівка - це одна мить. Але Сміт і Ральф Манн, який очолює групу спринтерів і барьеристів в Федерації легкої атлетики США, який працював над відеоаналізом разом зі Смітом, за цей десяток секунд можуть розгледіти безліч дрібниць.

Манн захистив докторську дисертацію з біомеханічного моделювання і перетворив цю тему в головну сферу діяльності своєї компанії CompuSport. Він доклав чимало зусиль, щоб візуалізувати для Джетер необхідні коректування в техніці.

Він створював цифрове зображення бігу Джетер, що складається з прямих ліній, а потім змушував цю мальовану фігурку бігти з рекордною швидкістю, а потім накладав її на відеозапис цієї Джетер, показуючи їй, що потрібно змінити в кожному кроці. Допомога Манна виявилася дуже до речі, тому що Кармеліті потрібно було чітке керівництво до дії, а не курс фізики. Щоб виправити роботу рук, Сміт навчив її представляти, що вона коле дрова під час бігу. Бовтаються кисті? До побачення. Відсутність руху вперед-назад? Забуто. «Передпліччя, лікоть і плече - три важеля. Суть в тому, щоб синхронізувати їх роботу », - пояснює Сміт.

Що стосується мимовільних рухів головою під час бігу, Сміт може пояснювати їх контрпродуктивність нескінченно. «Ваш тулуб вінчає чотирикілограмова голова. Якщо починаєте їй мотати, все валиться! На великій швидкості зсув голови в бік на два градуси викликає величезне навантаження на все тіло. Буквально гальмує вас. Так не можна ».

Деяких змін в техніці вдалося домогтися швидко, а деякі - ніби суперечили інстинктам спортсменки. Періодично вона проводила по чотири години, відточуючи кожен елемент, але все одно не могла виконати рухи правильно. Іноді, вона просто втомлювалася намагатися. «Всім властива впертість, небажання щось змінювати. Але у Сміта такий підхід: або ти опановуєш те, що я прошу, або - провалюй. Він просто завалював мене зауваженнями: підніми підборіддя, опусти підборіддя, поверни лікоть, підніми коліно, прогни спину, поверни голову. Я все слухала і тільки й встигала, що відповідати: так, добре, ага ».

У 2012 році, перед Олімпіадою, робота над технікою не припинялася. Зимовим ранком Манн і група його асистентів-вчених прибули на тренувальну базу Джетер. Встановили тент, розклали пару столів, підключили комп'ютери і розставили відеомонітори уздовж доріжки. Потім вони раз за разом записували старт Кармеліти і демонстрували його спортсменці, наклавши поверх ту саму мальовану «рекордну Джетер». Після першого перегляду вже була виявлена проблема з другим кроком з колодок. Модель показала, що цей крок у Кармеліти занадто широкий. Манн і Сміт пояснили, що більш короткий крок допоможе створити більший імпульс і збільшити швидкість. А широкий крок скоріше «підкидав» бігунку вгору. Зайвий час у повітрі - зайвий час на секундомірі. Всього через пару повторень Джетер змогла виправити цей недолік.

Потім аналізу піддалася 22-метрова ділянка в середині дистанції. Тут зауважень було набагато менше. «Твої руки рівні там, де мають бути. Взагалі-ти навіть випереджаєш свою модель », - сказав Манн.

Після прориву в Салоніках Джетер зіткнулася, як зі схваленням, так і зі скептицизмом по відношенню до себе. Незважаючи на те, що вона жодного разу не здавала позитивний допінг-тест, такий прорив в результаті відразу викликав масу підозр. Джетер і Сміт відповідали на всі підозри однаково: якщо звернути увагу на прогрес в техніці, то зростання результатів буде зрозумілим.

Якщо порівняти параметри бігу американки до роботи зі Смітом і зараз, то виявляється, що вона скоротила довжину кроку і час, проведений у повітрі, і наростила частоту кроків і чисту швидкість. «Вона дуже змінилася. Поліпшила буквально кожен компонент своєї техніки », - підтверджує Манн.

Любителі легкої атлетики ворожать, чи повернеться Джетер до своїх швидкостей зразка 2009 року. Вона виграла чемпіонат світу в Тегу, стала другою на Олімпіаді, але до свого особистого рекорду не наближалася. Джетер каже, що їй останнім часом не щастило з погодою: часто доводилося бігти в холод і із зустрічним вітром. У Лондоні вона не думала про час: «На старті я не думаю про час. Забіг можна виграти і з результатом 11.00. Концентруюсь на техніці. Вона-то від погоди не залежить ».

Прикріплення:
Категорія: Цікаві статті | Переглядів: 1134 | Додав: RunnerOK | Теги: Лондон 2012, відеотехнології, Кармеліта Джетер
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Vinat Igor © 2016
Категорії розділу
Олімпійська слава Черкащини
Новини з-за кордону
Українські новини
Цікаві статті
Цікава статистика
Новини
Підбір кращих відеофайлів
Легка атлетика на Олімпійських іграх 1896-2008
Олімпійські ігри 2012
Категорії розділу
Всі права захищено. Деякі матеріали на цьому сайті взяті з відкритих джерел інтернету,
якщо ви являєтесь автором матеріалу і не бажаєте щоб він був розміщений на сайті - зв'яжіться з адміністратором